Proč na barvě spodního dílu oblečení také záleží?

Když jsem otestovala jednu mou kamarádku, byla nadšená. Když jsme spolu probíraly její barvy, začala uvažovat o tom, které kousky oblečení v šatníku nechá a které vyřadí. Dospěla k logické úvaze, že u spodního dílu oblečení je to vlastně jedno, protože ten se nachází daleko od obličeje a negativní barvy na něj tudíž nemají vliv. S touto úvahou se setkávám velmi často, takže mě to přimělo k napsání následujícího článku. 

Háček je totiž v tom, že pokud chcete vypadat harmonicky, musíte vnímat sami sebe jako celek. Pojďme si tedy ukázat, proč na spodním dílu oblečení také záleží a jaké negativní dopady může mít, když jeho barevnost ignorujeme. 

  1. Spodní díl na sebe strhává pozornost. 

Představte si blondýnku, která si na horní část těla obleče světlou blůzku, která jí velmi lichotí. Na spodní část těla zvolí černé kalhoty. Ty se rázem stanou nejvýraznějším prvkem celého outfitu a začnou na sebe strhávat pozornost. Místo toho, aby se vám lidé dívali do očí, bude je to neustále svádět k tomu dívat se vám na boky, pozadí a nohy. Na fotografii vlevo se musíte neustále soustředit na to, abyste vnímali obličej Nicol. A kalhoty váš zrak úspěšně táhnou dolů. Na fotografii vpravo vnímáte nejdřív Nicol, až pak si všimnete, co má na sobě. Vnímáte její tvář (které si všimnete nejdříve) i to, že jí to sluší. Je to harmonický celek.

Podobný příklad je Sharon Stone :

2. Spodní díl soupeří s horním o pozornost.

Pokud výrazně studený horní díl zkombinujete s výrazně teplým spodním dílem (a naopak), budou mezi sebou neustále soupeřit o pozornost. Celek nebude působit harmonicky. Navíc studená barva vypadá vedle teplé ještě studenější a teplá vedle studené ještě teplejší, než ve skutečnosti jsou. Vlevo dole nevíme, jestli se máme dívat nejdřív na kalhoty nebo na blůzku. Obličej Sophie je až to poslední, čemu věnujeme pozornost. Vpravo dole vnímáme Sophie, je to vyvážený celek.

3. Celek je nesourodý.

Pokud zvolíte tlumenou barvu a nakombinuje ji s jasným (křiklavým) spodním dílem, bude to vypadat, jako byste na sebe oblékly to, co na vás ráno vypadlo ze skříně. Celek bude nesourodý a navíc tlumená barva bude vedle jasné vypadat ještě tlumenější, než ve skutečnosti je. A naopak. Vlevo dole máme potíže soustředit se na obličej Masie. Kalhoty hrají prim a Masie se stává velmi nenápadnou. Vpravo dole vnímáme Maisie, celek je harmonický a vyvážený.

Souhlasíte s tím, že i na spodním dílu oblečení záleží?

Leave a Reply