Co je to barevný kontrast?

Barevný kontrast je další důležitý pojem moderní barevné typologie. To, jaký je váš barevný kontrast rozhoduje o tom, jaké barevné kombinace vám budou slušet.

Vaše pletˇ je budˇ barevná (například růžová, broskvová atd.), nebo neutrální. Vaše vlasy jsou budˇ barevné (červené, měděné, zlaté blond, živější studená blond atd.), nebo neutrální (např. neutrální hnědá). Vaše oči jsou budˇ barevné (modré, zelené, hnědozelené atd) , nebo neutrální (neutrální hnědé). Barevný konstrast je kombinace těchto 3 faktorů. Může být vysoký (3 barvy), vyšší ( neutrál + 2 barvy), střední ( 2 neutrály + 1 barva) , nebo nízký (3 neutrály) . Co to v praxi znamená?

Uveďme si pár příkladů: 

Můj barevný kontrast je: barva (vlasy) + barva (oči) + neutrál (pletˇ) + barva rty (rtěnka).

Ideální kombinace pro blondýnku s modrýma očima a výraznější rtěnkou je triáda v kombinaci modrá/červená. Triádu zle nosit i tak, že z ní použijete jen 2 barvy, ne všechny 3 současně (což už by pro mě bylo moc) . 

Dál si vezmeme třeba hnědookou tmavovlásku : 

Victoria má na této fotografii neutrál (vlasy) + neutrál (oči) + neutrál (pletˇ) Její ideální outfit je tvořený z neutrálních barev. 

Dalším příkladem jsou zrzavé vlasy a modré oči :

Sophie zde má barvu (vlasy) + barvu (oči) + barva (pletˇ) . Její ideální outfit je tvořený z komplementárních barev, protože má modré oči a zrzavé (oranžové) vlasy.

A jako poslední příklad uvedu třeba zelenookou blondýnu :

Oči = barva (zelená) , vlasy = barva, pletˇ = barva ( broskvová).  Ideální kombinace je analogická : 

Pracujete taky se svým barevným kontrastem?

Leave a Reply