Jak nosit tmavý spodní díl, když je vaše barevnost světlá

Velmi častým dotazem, se kterým se setkávám, je, jak naložit s barevně nevhodnými, zejména příliš tmavými oděvy. Spousta žen na konzultaci vidí, jak velký negativní dopad na ně má černá barva. Současně však asi každá vlastní alespoň jedny černé kalhoty či sukni, které výborně sedí a jsou kvalitní. 

  Samotnou kapitolu potom tvoří černé kozačky a já to úplně chápu. Pokud je vaše barevnost tak jako ta moje studená a světlá, pak asi víte, jaký je to problém černé kozačky nahradit. V teplých barvách se vybrat dá. Hnědé či koňakové kozačky jsou k vidění docela běžně, ale šedá (či jiná světlejší studená barva) bývá téměř výhradně v provedení ze semiše s nějakou tou ozdůbkou, což je v protikladu s mým osobním vkusem. Proto jsou kozačky nadále posledním černým mohykánem, setrvávajícím v mém botníku. 

Proč je to vlastně problém, když se jedná o spodní polovinu těla a jak z toho ven? Pokud jste blondýna (nebo celkově světlejší typ), pravděpodobně nemáte vysoký tmavostní kontrast.  Pokud si oblečete černé kalhoty, automaticky sáhnete po světlém vrchním dílu, protože jinak by celek byl moc tmavý, těžký a přidával vám léta. Tím ale vytvoříte vysoký tmavostní kontrast, který nemáte.

Problémem takového kombinování je, že černé kalhoty na sebe okamžitě začnou strhávat pozornost a přitahovat ji k bokům a pozadí, což jsou místa, která by většina žen raději upozadila, než na ně upozornila. Navíc ženy stejně vnitřně cítí, že to jaksi není ono. Celek je nevyvážený a nějak to neladí, i když na tmavovlasé kolegyni vypadala minulý týden tato kombinace naprosto super. 

Jak to tedy vylepšit? 

Je potřeba přidat nějakou středně tmavou barvu, která všechny barvy propojí, sníží tmavostní kontrast a celek zjemní. 

Dobrou pomůckou je představit si, že jdete ze schodů a taky neskočíte z toho horního hned na spodní. Důležité je udělat mezikrok.

Dává vám práce s tmavostním kontrastem smysl?

2 thoughts on “Jak nosit tmavý spodní díl, když je vaše barevnost světlá

  1. Skvělý článek, jen mě napadla jedna věc k těm kozačkám pro teplý světlý typ. Kozaček v koňakové barvě a teple světlé hnědé barvě bývá na výběr opravdu dost, ale v době, kdy jsem si myslela, že jsem teplý typ a chtěla jsem takové kozačky sladit s punčochama a sukní v zimním období, aby to vytvářelo jednobarevný blok na dolní polovině těla, tak se mi to prostě nepodařilo – světlejší hnědé punčochy buď nejsou k sehnání a když už jsem je sehnala, působilo to zvláštně, babičkovsky. Světlejší kozačky a tmavě hnědé punčochy ve mně vyvolávaly dojem, že k sobě ty části nohou nepatří… Sice už mám jasno v tom, že teplý typ nejsem, ale zajímalo by mě, jak se dá tohle řešit, pokud chce teplý světlý typ nosit v zimě kozačky, sukni, punčochy. Jestli není taky menší zlo zvolit tmavě hnědé kozačky, punčochy i sukni…?

    1. Ahoj Míšo, já sama proti tmavě hnědým kozačkám vůbec nic nemám, ani v případě teplé a světlé barevnosti. Sama jsem studená a světlá a i když černou barvu opravdu v oblibě už dávno nemám a vyřazuju ji pomalu i na spodních dílech oblečení, černé kozačky mám. Pracuju s tím právě oním zmiňovaným způsobem, tak abych v celém outfitu měla tmavou + světlou + středně tmavou barvu (a snažím se, aby ta úplně nejtmavší barva tvořila menšinu outfitu). Silonky volím nejčastěji tmavě modré, antracitové a výjimečně černé, záleží na outfitu. Pro světlou a teplou barevnost to funguje naprosto analogicky s tmavě hnědými kozačkami. Kdo je považuje za praktičtější, at si je s klidem pořídí a nezapomene kromě tmavé a světlé přidat i středně tmavou barvu z jeho palety a bude to v pohodě.
      Co se týče koňakové, vzala jsem si paletu a líbily by se mi třeba se stejně tmavou světlejší kakaovou hnědou ( V Zesty paletě je před khaki odstíny, tan+café) . A kdyby byly ty punčochy tmavší, ale třeba ve stejné barvě jako sukně, tak bych si to taky dovedla představit a ideálně ještě tu konakovou někde výš na těle zopakovat.
      Jinak jedny světlejší kozačky ve středně šedé taky mám a jsou výborné a dobře se mi kombinují. Ale mám je jako kozačky “navíc” protože nejdou obvykle dost dobře sehnat a ty moje mají vysoký podpatek, který nemůžu vždy nosit.

Leave a Reply