Jak pracovat s barevnicí?

Součástí každé konzultace určení barevného typu je i zaškolení v práci s barevnicí. Je to velmi důležitý bod. Pokud znáte svoje barvy, ale neumíte je kombinovat tak, aby vám to slušelo a výsledek byl v souladu s vaší osobností, bude vás to vždycky brzdit v pokroku. Pokud znáte svoje barvy, víte, jak je kombinovat, ale budete se zuby nehty držet jen svých ideálních barev, pak si v obchodě nejspíš pokaždé nevyberete. Dost možná si pak řeknete, že se ta typologie nesmí zase až tak moc prožívat a uhnete tady z tmavosti, támhle z čistoty a stane se nevyhnutelné. Neudržíte mantinely svého barevného typu. Následkem toho váš šatník přestane být dobře kombinovatelný, nebudete se cítit 100% dobře a budete frustrované. 

Základem úspěchu je chytře sestavená a flexibilní barevnice. Barevnice ACS obsahuje 52 barev v souladu s vašim barevným typem. Každá barevnice obsahuje jak světlé, tmavé, tak i jasnější barvy v rámci příslušného typu. Je sestavena tak, abyste si v obchodě vybraly. A zároveň tak, abyste udržely mantinely svého typu. Platí zde, že nehledáte nutně barvy totožné s vaší barevnicí. Barevnici rozložíte do tvaru vějíře a přiložíte ji na oděv, který chcete koupit. Sledujete, jestli barevnice s látkou tvoří harmonický celek. Pokud barevnice „vyskakuje“ z pozadí, je to signál, že daná látka do barevnice nepatří. Jak hezky vyjádřila jedna moje kamarádka, tímto způsobem se dá vybrat i barva, která přímo v barevnici není, ale splňuje její charakteristiku. Podívejte se na názorné příklady:

Barevnice vyskakuje z pozadí, látka je moc tmavá :

Barevnice vyskakuje z pozadí, látka je teplá a tmavá

Barevnice vyskakuje z pozadí, látka je teplá :

Barevnice vyskakuje z pozadí, látka je příliš tlumená :

Barevnice vyskakuje z pozadí, látka je příliš světlá :

Barevnice harmonizuje s látkou, výborná volba pro nákup :

Na a co když bude fakt hodně blbý rok a barvy z obchodů úplně zmizí? Přesně toto se mi totiž stalo v roce, následujícím po mé konzultaci. Mám dojem, že někteří módní návrháři ten rok dokonce označili rokem bílé barvy. Vždycky je ale možné si v takovém případě pomoc třeba tím, že si koupíte nový top v pro vás vhodné neutrální barvě a k ní použijete barevně vhodné doplňky. Náhrdelník, naušnice či šátek dovedou změnit či vylepšit celkový dojem :

Doplňky jde samozřejmě použít i jako kompenzaci nevhodných barev. Na následující fotografii mám příliš tlumené třičko, což kompenzuju lehce živějším šátkem a tyrkysovými naušnicemi. (Prosím omluvte nepříliš elegantní naaranžování šátku. Jedná se o momentku z výletu a šátek se zrovna nechtěně sesunul.)

A pokud opravdu moc chcete alespoň jeden kousek ve vaší ideální barvě a zrovna není k dostání, je možné hledat různé alternativy. Existují například i dobré švadleny. Já jsem si třeba ihned po konzultaci upletla pár halenek. Výběr kvalitních přízí je opravdu velký a jejich barevná škála široká. Samozřejmě netvrdím, že by všichni měli začít plést, ale pokud se vám nechce čekat, až vaše ideální barvy přijdou opět do mody, je dobré hledat různé možnosti.

Pamatujte, vybudovat smysluplný a dobře kombinovatelný šatník chvíli trvá, buďte tedy trpělivé a nenakupujte zbrkle. Při nákupu nezapomeňte zohlednit také střih a styl nového kusu. Pokud střih nebude sedět, nebo nebude souznít s vaší osobností, nebudete se v oblečení cítit dobře, ani kdyby mělo ideální barvu. Vřele také doporučuju vnímat samy sebe jako celek, aby se vaše nákupy nezměnily v hon za ideálními barvami. Velmi pomáhá udělat si ve zkušední kabince fotografii, ta vám dá vždy objektivnější zpětnou vazbu než zrcadlo.

4 thoughts on “Jak pracovat s barevnicí?

 1. Jani, ty pletené halenky, to je prostě super! Obě jsou krásné, ale ta růžová + ten tyrkysový náhrdelník vypadají prostě skvěle! Asi začnu zase plést letní halenky!

  1. Ahoj Peti, máš výbornej postřeh ohledně barvy. Já jsem je totiž pletla po konzultaci v rámci 12 typů, kde jsem byla (korektně) určená, jako studené léto, ale byla mi doporučená v rámci toho tehdejšího typu větší tmavost, než ve skutečnosti potřebuju. Takže ta fialová halenka je opravdu o něco tmavší, než moje ideální fialová, zatímco růžová je naprosto přesná.
   Co se týče tvých výtvorů atˇuž pletených nebo šitých, tak to je vždycky absolutní top ( Škoda, že to ostastní čtenářky nemohou posoudit, jsem si jistá, že bys byla velkou inspirací).

   1. No jo, já pletu. Akorát v poslední době právě ne ty letní halenky. Jenže vzhledem k výběru barev v obchodech si právě říkám, jestli by nebylo záhodno do něčeho se pustit .

    1. To je pravda, příze prostě nezklamou, tam si vyvere každý typ. Taky se už několikátý rok chystám na něco opravdu jemného s krajkovým vzorem, ale nenarazila jsem zatím na návod, co by mě zaujal.

Leave a Reply