Mohou se zimní typy odbarvit na blond?

V dnešním článku bych chtěla osvětlit jeden poněkud zamotaný spor ohledně toho, zda se zimní typy mohou nebo nemohou odbarvit na blond. Občas toto tvrzení odněkud vyplave na povrch a obvykle následuje rychlá reakce, tvrdící, že je to nesmysl, protože blond barva tmavým typům úplně vymyje obličej a energii z něj. A pokud se bavíme skutečně o ženách, pro něž je tmavost a sytost důležitou součástí jejich barevnosti, pak je to samozřejmě pravda a já souhlasím. Odbarvování tmavých typů není nikdy dobrá myšlenka. Existuje ale jeden (podle dělení 12 tonálního systému) „zimní typ“, který odbarvení na platinovou blond někdy snese (samozřejmě je to potřeba individuálně prověřit během testu, nepaušalizuju). Jedná se o tvz. Kontrastní zimu. Háček je v tom, že ona kontrastní zima není vlastně tak úplně zima. Tento typ je sice řazen mezi tmavé typy, ale ve skutečnosti není ani světlý, ani tmavý. Jeho tmavost je přesně na polovině a je to pro něj až terciální vlastnost.

Jak to potom vypadá v praxi? Skutečných kontrastních typů je v populaci jako šafránu, ale občas se přece jen někdo najde. A mně jako vhodný příklad napadla Katy Perry. 

Velmi dlouhou dobu jsme ji znali jako tmavovlásku a havraní vlasy jí rozhodně slušely: 

To, že je Katy skutečně kontrastní typ potvrzují i následující fotografie. Může si dovolit i výstřelky v podobě výrazných nepřirozeně barevných vlasů. Možná si říkáte, že to pro Katy rozhodně není ideál a já souhlasím. Ale pokud se na následující fotografie podívám objektivně, musím uznat, že na nich Katy nevypadá zle. 

Pokud k podobné extravaganci sáhne žena, jejíž barevnost k tomu nemá předpoklady, výsledek bývá mnohem horší. Pro porovnání jsem vybrala Maissie Williams, která poslední dobou ráda experimentuje s barvou vlasů. Nemá ale tak zářivé a barevné oči, ani jasnou pletˇa výrazné vlasy ji doslova převálcují. 

Maisie vypadá mnohem lépe, pokud zvolí středně hnědou, teplotně neutrální až lehce teplou barvu vlasů. 

Zpět ke Katy. V určitý moment se rozhodla pro radikální změnu a odbarvila si vlasy na čistou platinovou blond. Výsledek? Výborný. Rozhodně se nedá říct, že jí blond, jakkoliv neslušela. Netuším, jestli se Katy pro tuto změnu rozhodla kvůli přibývajícímu věku anebo z nudy, ale pokud se jedná o první možnost, myslím, že to bylo velmi dobré rozhodnutí. Stárnutí kontrastních typů není úplně jednoduché a domnívám se, že postupné zesvětlování barvy by bylo pro Katy dost problematické jak z hlediska čistoty, tak z hlediska teploty požadovaného odstínu.

Znaméná to tedy, že ostatní zimní typy se na blond nemohou nikdy odbarvit? Ve skutečnosti to záleží na % šedivých vlasů. S tím, jak se postupně naše „skutečné“ vlasy stávají kvůli šedinám světlejší a tlumenější, tak společně s nimi reaguje i naše pletˇa oči. Oboje se stává světlejší a tlumenější. Imogen na jednom svém videu zminuje zajímavou informaci,. Ŕíká, že kdykoliv si během života přiložila na čelo blond tester, vypadalo to hrozně. A byla velmi překvapená, když v okamžiku, kdy měla 80% šedin najednou ten samý tester fungoval.

Kdy tedy odbarvení škodí? V okamžiku, kdy se pro něj tmavé typy rozhodnou v mládí a nebo předčasně. Toto platí nejen pro zimní, ale také pro všechny podzimní typy a dokonce i pro část žen ze světlé poloviny. 

Julia roberts  podle mě přechod na blond poněkud uspěchala. Tmavě hnědé oči mají pořád dost velkou sílu a pokud zvolí opravdu světlou blond, vymívá jí obličej. 

A ještě jednou zpět ke Katy. Líbí se vám víc v černé, nebo v platinové barvě vlasů?

Za mě tentokrát subjektivně : černá byla super, ale blond se mi líbí ještě krapet víc.

PS : Schválně jsem vybírala fotografie, na kterých nemá Katy přehnané líčení, což bývá v jejím případě častá varianta. V takových případech na mě líčení působí natolik rušivě, že se vůbec nemohu soustředit na objektivní hodnocení celku, či barvy vlasů. Ještě dodám, že netvrdím, že všechny kontrastní zimy se mohou odbarvit na blond. Je to individuální a odvíjí se to od tmavosti přirozených vlasů a toho jestli obličej snese snížení tmavostního kontrastu.

2 thoughts on “Mohou se zimní typy odbarvit na blond?

  1. Jani, to je skvělý článek! Já už jsem se lekla, že tady napíšeš, že platinu snesou chladné zimy. Některé typoložky to totiž rády tvrdí, já s tím nesouhlasím a už jsem se bála, že se mezi námi objeví názorový rozkol! 😀
    Nedávno jsem právě nad Katy přemýšlela. Samotnou mě překvapilo, jak dobře v té blond vypadá. Ale třeba Megan Fox (domnívám se, že je také kontrastní typ) už si v takovéto změně představit neumím.
    Také jsem se ale dívala, že Katy Perry měla v mládí dlouho poměrně světlé vlasy. To také potvrzuje tvoji informaci, že kontrastní zimy nejsou až tak moc tmavé. A pokud je pravda, že je kontrastní zima třeba Alexis Bledel, zrovna ona to potvrzuje také.

    1. Ahoj Hani, ano v ACS je ten kontrastní typ řazený s tmavostí přesně v polovině a jde hlavně o to, že je nejjasnější. Takže ho zařazuju jak při testování tmavé, tak při testování světlé poloviny. A uváděny jsou u něj obě možnosti, jak vlasy úplně tmavé, tak platina. Samozřejmě je to individuální, ale to platí u každého typu. Třeba já jsem ze světlé poloviny a odbarvení snesu. Ale měla jsem dvě klientky, které byly ten samý typ jako já a odbarvení by nesnesly. Je to individuální. Z celebrit je Katy jediná, u koho bych s jistotou zatím řekla, že je fakt kontrastní typ, ale je fakt, že já těch celebrit moc neznám. Nejvíc z GOT :-). Na Megan a Alexis mrknu, nedívala jsem se na ně zatím.

Leave a Reply