Jak rozlišit barevnou teplotu modré?

V dnešním článku bych chtěla navázat na sérii článků zabývajících se jednotlivými barvami a jejich odstíny. Už jsem vydala článek o žluté, oranžové a hnědé, tak jsem si říkala, že je na čase napsat článek o nějaké typicky studené barvě a sáhla jsem rovnou po celosvětově nejoblíbenější – modré. 

Modrá je barva se studeným základem, přesto má i svoje teplejší odstíny. Rozeznat je bývá obtížnější než u ostatních barev. Tipů a triků na rozlišení teplého odstínu modré není mnoho. Můžu jen říct, že teplé odstíny modré jsou ty, které nazýváme tyrkys. Tyrkys je takový odstín modré, ve kterém cítíme kapku žluté, nikdy nebývá příliš tmavý a v tlumených paletách se jedná o nejzářivější barvy z barevnice. Pojďme se tedy podívat na to, jak to vypadá v praxi. 

U jasných barev je to poměrně snadné. Vlevo tyrkys, vpravo studená modrá. Po obou odstínech bych já, jako čisté studené léto v klidu sáhla. 

Světlejší (pastelová) verze těchto dvou barev obsahuje navíc i malou kapku bílé. 

Pokud hledáte tmavší odstín, dívejte se po takovém, do kterého byla přikápnutá i trocha černé. Zatímco studená modrá je už poměrně tmavá, u tyrkysu této úrovně tmavosti nedosáhneme. 

Lehce až středně tlumené, světlejší odstíny v sobě mají přimíchánu i kapku šedé, ale v tyrkysové zároveń vzdáleně cítíme i žlutou. 

U velmi tlumených barev je rozdíl v teplotě nejméně patrný, ale pořád platí to, co u přechozího bodu. V halence nalevo přece jenom cítíme otisk jasné žluté.

Pokud patříte mezi studené typy a navíc máte modré oči, pak je modrá patrně vaše top barva a bude vám slušet v mnoha odstínech. I tyrkysovou můžete do šatníků klidně zařadit. Pokud bych vám ale měla dát radu, nezanášejte šatník příliš velkým množstvím modrého oblečení. Přesně tuto chybu jsem po konzultaci udělala já. Barevné kombinace se tehdy na konzultacích příliš neřešily a ono to k tomu zkrátka svádí. Modrá je díky své popularitě barva, kterou koupíte v podstatě kdykoliv. A navíc vám opravdu sluší. Kde je problém? Je to barva klidná až pasivní. V kombinaci s šedou či monochromaticky snadno získáte pocit, že jste nenápadná, outfit je nudný a výsledek postrádá šmrnc. Doporučuju k modré přidat alespoň špetku aktivnější růžové, která vytvoří dynamičtější kombinaci. Případně, pokud si netroufáte, lze pasivní studenou modrou kombinovat právě s tyrkysem. Taková kombinace vypadá na studených typech úžasně. Třetí možností (pokud to vaše barevnost unese) je vytvořit aktivnější vzhled zapojením většího tmavostního kontrastu mezi jednotlivými odstíny modré.

Pokud patříte mezi teplé typy, pak na tyrkys rozhodně nezapomeňte. Dlouho se tradovalo, že modrá je barva teplým typům zapovězená. Na to můžete v klidu zapomenout. Naopak je to jedna z nepostradatelných barev vaší palety. 

Leave a Reply