Příběh Anny Kareniny a ostatních sólových hráčů.

Ne, nespletla jsem si blog a následující článek není určen středoškolákům hledajícím obsah děje klasického díla. Anna Karenina je v mé rodině zdomácnělý výraz, který používáme pro jistý typ dámského kabátu. Stojí za ním následující historka: Když mi bylo 18 let, byla jsem na návštěvě u jedné z mých kamarádek. Ta mi nabídla zimní kabát, který pořídila v second handu. V krámě neměli zrcadlo a až doma zjistila, že je jí velký. Jednalo se o vypasovaný černý dvouřad’ák s výrazným (umělým) kožešinovým límcem. Kamarádka zmiňovala, že na nákupu byla se svou babičkou, která se zasnila a řekla : „Vypadáš v něm úplně jako Anna Karenina“. A tato věta následně rozhodla o koupi kabátu. Kabát se stal velmi rychle oblíbeným kusem mého šatníku a od té doby se v něm „Anna Karenina“ v lehce obměněných podobách objevuje víceméně pořád. Minulý týden, mi přišla zbrusu nová. 

Proč vám o tom píšu? Jasně, pochvalte mi nákup prosím :-). 

A mimo to, Anna Karenina je samozřejmě stylově elegantní záležitost a nejedná se o žádný větší módní odvaz, ale v našem konzervativním českém prostředí přece jen působí lehce svěže. Tento článek píšu proto, že jsem si všimla nového – tentokrát typologického – instantního receptu na to, jak vypadat dobře s co nejmenší vynaloženou námahou. Recept zní: mikinu nahraďte elegantním sakem, noste doplňky a máte vystaráno. Aby bylo jasno, i já na konzultacích doporučuji pracovat s doplňky. Jsou výborným nástrojem na to, jak vyrovnat negativní vliv nevhodné barvy, jak outfit barevně dotáhnout anebo na to dodat do něj tmavostní kontrast. Pokud ale sklouznete do manýry, ve které pouze opakujete jeansy/sukně + triko + sako + náhrdelník, věřte, že je to slepá ulička. Přijdete totiž o jednu podstatnou věc a tou je vaše individualita. Takto postavený šatník sice může být dobře kombinovatelný a barevně/střihově suprově vyvážený, může být až matematicky přesně propočítaný, ale bude mu chybět lehkost, tvořivost, šmrnc. Zkrátka a dobře, bude to jen elegantnější, ale opět unifikovaná verze jeansů a vyglajdaného trika. Aby bylo jasno, já tento typ oblékání nezatracuju, taky po podobné kombinaci „na jistotu“ někdy sáhnu. 

Problém ale vidím v tom, když podobné kreace tvoří 90 % šatníku. Zkrátka a dobře, nic naplat, barvy a střihy doplňuje styl. A ten souvisí s tím, jaké doopravdy jste. A my Češi jsme v oblékání často raději tak moc zdrženliví, že nakonec nejsme vlastně nijací. Bojíme se projevit. (Samozřejmě, někdy je lepší nemít odvahu, než nemít vkus a soudnost, ale to už je jiný příběh).

 Tento článek nepíšu jako ničí kritiku, neplním ho sarkazmy, to není můj styl. Naopak, chtěla bych, aby jeho poselství bylo pozitivní. Chtěla bych vám dodat odvahu (pokud to potřebujete) k tomu, abyste občas vykročily ze škatulky, nehrály na jistotu a byly své. Abyste příště třeba neposlechly ten vnitřní hlas, který říká: „To je hezký, ale kam já bych to nosila“. 

Určitě nemám na tomto místě vůbec žádnou touhu pasovat se do role samozvaného módního guru, ale vždycky mně trochu vadilo, když jsem četla docela zajímavý článek, který trefně popisoval problém, ale nenabízel ani náznak řešení. Další body tedy berte, jako pár tipů, které mě v souvislosti s hledáním stylu napadly. Netvrdím, že je to univerzální recept pro všechny. A ani nechci, aby byl. 

Za mě jsou tipem číslo jedna jednoznačně střihově a stylově neotřelá řešení, jako například tento poměrně minimalistický pletený komplet. Pracovat se zajímavým střihem (zpracováním, materiálem atd.) v kombinaci s vhodným neutrálem a barevným akcentem u doplňku je zároveň dobrá volba pro ty z vás, které mají spíše klasickou osobnost a v barvách se necítí dobře. Doplňky samozřejmě nejsou zakázané, naopak. Kupříkladu pro mě je nezbytné dodat celku alespoň jednu barvu, čímž se opět dostáváme k barevnému kontrastu : 

Zajímavé detaily lze přidat i jinak, než náhrdelníkem/šátkem, třeba už zmiňovaným kožešinovým límcem : 

Pokud vám stylově a střihově sedne nějaký nový trend, nevidím vůbec nic špatného na tom, ho vyzkoušet. At ’chcete, nebo ne, šatník nemůže být kompletně složený pouze z nadčasových kusů, které nikdy nevyjdou z módy. Pokud vám vadí myšlenka plýtvání a řešení vidíte v šatníků z čistě “nadčasových kusů” , pak věřte, že lepší je v tomto případě mít celkově menší šatník a oblečení opravdu vynosit, ale trendy úplně neignorovat. Pokud naopak potřebujete mít pocit, že máte na výběr a nechodíte pořád dokola v tom samém, 20 stejných basic triček vám ho stejně nepřinese. Z letošních trendů mě zaujala vypasovaná dvouřadá saka a vesty v prodloužené lehce délce (článek chystám): 

Někdy není od věci zkusit záměrně zkombinovat stylově odlišné kusy. Na následující fotografii mám na sobě sportovní bundu a elegantní šátek. Celek funguje proto, že tato bunda vyznívá méně sportovně, než jí podobné kusy. Je to zejména díky tomu, že nemá kapuci a k celkovému dojmu přispívá i bílé olemování zipů a netradiční prošívání v oblasti pasu.  Pokud si ale při vytváření podobných kombinací nejste jisté, můžete pro začátek zkusit třeba k šatům vzít místo saka „křivák“, který celek posune do volnočasové roviny. 

Pokud rády saháte po kombinaci jednoduchých kalhot/sukně a klasického saka/cardiganu je fajn zaměřit se na zajímavě řešené tričko nebo halenku. Já, jako holka z dědiny, se například vůbec nebráním různým krajkám či výšivkám, které odkazují na lidové kroje. Líbí se mi. (dokonce mám v plánu napsat o nich v budoucnu samostatný článek). 

Další možností je samozřejmě zapojení více barev. Obzvlášť, pokud je váš barevný kontrast vyšší, bych tuto možnost vůbec nezatracovala. Vždy je ale možné zároveň zapojit i jiné aspekty, které celku dodají šmrnc a mladistvější vzhled. Například zajímavě střižené jeansy, či výraznější svrchní díl. Sako lze nahradit trenčkotem, křivákem či jeansovou bundou. S křiváky se mimochodem momentálně roztrhl pytel a viděla jsem je v e-shopech i v jemnějších barvách jako mint, lila, šedomodrá a nebo naopak v dramatických a sytých odstínech teplé růžové barvy. Aktuální jsou i tvz. aviator jacket. Pokud máte nápad na lepší překlad než “letecká bunda”, pište do komentářů.

Máte v šatníku také nějaké “solové hráče”, kteří jsou nosným trámem celého outfitu ? O jaké kusy se stylově jedná a proč je milujete právě vy?

Leave a Reply