Nosit nebo nenosit výrazné šperky?

V nedávné diskuzi jsme narazili na téma šperků a jejich použití v rámci typologie. V rámci barevné typologie totiž doplňky používáme nejen jako ozdobu či prvek k dotažení outfitu, ale zároveň jako nástroj k dorovnání nevhodné barvy – jeli to potřeba. 

Na konzultacích ale často řešíme jednu věc. Pokud chcete, aby šperk vyrovnal ne úplně ideální barvu, je potřeba dostat co největší plochu ideální barvy k blízkosti obličeje. Jemné, klasické šperky vám v tomto nepomohou, nemají na to potřebnou sílu a je naivní domnívat se, že pokud přidám jemný stříbrný řetízek, tak tím outfit barevně vylepším. Na následující fotografii mám top z šedého kompletu, který jsem fotila pro článek o Anně Karenině. Středně tmavou šedou mám ve své barevnici a je to tedy barva, kterou mohu v klidu nosit. Problém s ní je ten, že můj barevný kontrast potřebuje přidat vždy alespoň jednu barvu z barevného kola. V neutrálech od hlavy až k patě vypadám usedle, a tak trochu jako šedá myška. Na následující fotografii jsem přidala jemné růžové náušnice, které ale celkový dojem nezměnily.

Pokud přidám světle modrý výraznější náhrdelník, šedou barvu pročistí a dodá celku větší lehkost. 

Pokud chci změnit celkový dojem ještě víc, mohu si pomoct šátkem. Ten zabírá ještě větší plochu okolo obličeje. 

Když zvolím bílou, což je pro mě rozhodně slušivější neutrální barva, stačí mi k dotažení celku třeba jen výraznější náušnice. O těchhle manžel prohlásil, že vypadají jako z Frozen.

Pokud ale při výběru barev sáhnu po některé z mých ideálních barev, nemusím už barevně nic dorovnávat a mohu kombinovat s jemnými, ušlechtilými šperky. Například s tímto stříbrným řetízkem s perlou.

Jestli chcete, nebo nechcete nosit výraznější šperky a doplňky záleží jen na vás. Já osobně v současné době kombinuji obě možnosti, ale není zde dobrá a špatná cesta. Vše záleží na osobnosti. Pokud se ale rozhodnete šperky nenosit, případně nosit pouze jemné a klasické doplňky, je potřeba to zohlednit už při výběru oblečení a dávat si větší pozor na to, kterou barvu z barevnice k blízkosti obličeje umístím. Taky je potřeba myslet na to, že oblečení by mělo mít samo o sobě zajímavý střih či vzor. Outfit sestavený kompletně z basic kousků může být elegantní a vkusný, ale zároveň poněkud nudný a nedotažený. On i často zmiňovaný minimalistický styl je založen na kvalitních materiálech, čistých liniích, ale obvykle i na rafinovaném detailu (který je mnohdy právě součástí střihu). Basic tričko a basic kalhoty/sukně nejsou ukázkou minimalistického stylu, je to pouze outfit sestavený ze dvou základních kusů. 

Na závěr si dovolím ještě odbočku. Během diskuze jsme nakousli i téma šperkových setů. Jedná se velmi klasickou záležitost a je pravda, že současné trendy sice nahrávají velkým šperkům z nejrůznějších materiálů, na druhou stranu setům příliš nepřejí. Já říkám, že záleží na osobnosti, na stylu a na zpracování konkrétního setu. Například u následujícího originálního šperku z drahých kamenů od Zuzky by byl hřích nenechat vyrobit i náušnice. Navíc se jedná o ne úplně tradiční šperk a velmi těžko by se fungoval s běžně dostupnou bižuterií. 

Kterou možnost volíte vy ?

2 thoughts on “Nosit nebo nenosit výrazné šperky?

 1. Tak tie “frozen” nausnice ma prinutili sa zaregistrovat az teraz, aj ked blog citam uz dlhsie. Odkial ich mate? Su uzasne.
  Inak velmi dobry a zrozumitelny clanok 🙂

  1. Mafaldo,

   ty naušnice jsou z Bridgitte Bijou z Olympie. Ale taky jsem byla překvapená, že jsem tam na ně narazila. V prodejně byly jen jedny.
   Jinak Díky!

Leave a Reply