Já a volnočas

Poslední dobou se v mé diskuzní skupině víří četné debaty na téma jednotlivých stylů a vnímám velký zájem o to věci nějak pochopit, uchopit, rozklíčovat a uvést do praxe. Jedno z témat, o které se nejvíce zajímáte, je volnočasové oblečení, zvlášť, pokud máte například klasickou osobnost. Diskutovaným problémem není ani tak přiměřenost oblečení dané situaci jako spíš obavy, aby celkový outfit nebyl nudný a abyste se cítily fajn a samy sebou. A proto jsem usoudila, že je to dobrá příležitost jít s kůží na trh a podělit se s vámi o to, jak podobné situace řeším já.

Letošní jaro výletům zrovna moc nepřálo, ale přesto jsme dvakrát ven vyrazili. Jednou na Velikonoce na Svatý kopeček v Mikulově a podruhé při posledním státním svátku do zoo. Mým hlavním stylovým problémem je, že mám ráda velmi elegantní a ženské oblečení, které se ale často kříží s potřebou praktičnosti spojené s volným časem, který trávím se svými malými dětmi. Jak je všeobecně známo, běhat kilometry na podpatcích, není zrovna nejpohodlnější řešení (i když věřte tomu, že ujít kilometr v hasbtbeenkách po kočičích hlavách, s dvouročním Adou na ruce a obří taškou napěchovanou nezbytnostmi do akvaparku se dá) :-).
Nicméně pokud vím předem, že budu chodit x kilometrů a navíc, že terén nebude zrovna jako peříčko, tak přirozeně přizpůsobuji jak obuv, tak styl celého outfitu. Pokud se ale na druhou stranu nejedná zrovna o vysokohorskou turistiku, nehodlala jsem se jen tak vzdát a upadnout do manýry v podobě jeansů a softshellové bundy, případně basic trička. Pokud vám toto řešení vyhovuje, nemám nic proti. Ale ti, kdo mají stejně jako já v sobě výrazně zakořeněnou estetickou hodnotu, určitě chápou, jak ubíjející by pro nás bylo oblékat non stop tento sportovní stejnokroj. Mně osobně se (mimo jiné) osvědčilo následující :

Když se rozhodnu pro jeansy, kombinuju je s takovou halenkou, která je střihově, nebo jinak zajímavá (alespoň nějakým detailem) a která vyznívá elegantně či žensky. Na této halence se mi líbí zejména materiál (který fotka nikdy úplně nezachytí). Velmi zajímavá je i barevně, protože do mé barevnice nazapadá. Odstín je tmavší a teplejší, než bych měla ideálně mít, ale díky jemnému lesku a výstřihu funguje. Na mě vyloženě sedí tvrzení o tom, že vodnáři potřebují změnu a po nějaké době jsem se naučila poznat tyto odstíny “hraniční” odstíny. Na začátku práce s barevnicí je ale obtížné takové odstíny poznat, a proto je pokonzultační podpora velmi užitečnou záležitostí.

V tomto případě se jedná o jeansy, které mají v pase bandana šátek a přišlo mi trefné zopakovat tento motiv ještě jednou u obličeje. Šátky sice nemají stejný vzor, ale barevně patří do stejné rodiny, což je spojuje a vzájemně vedle sebe fungují.

U druhého outfitu jsem vybrala žensky působící tričko s měkkým výstřihem vody a květinovým potiskem. Tady bych si dovolila malou odbočku k barevnosti vzoru. Obsahuje sice určité % žluté, pro mě téměř ve všech odstínech zapovězené barvy, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o dominantní barvu, klidně po takovém topu sáhnu. U vzorů je vždycky dobré dívat se na ně jako na celek a nepitvat je na jednotlivé části. Pokud znáte svoje barevné vlastnosti, budete s tímto přístupem mile překvapeny, protože zjistíte, že výběr je docela široký. A pokud chcete, můžete na doplňcích podpořit tu barvu vzoru, která vám nejvíc sedne. Nevhodná barva by naopak měla tvořit max. 20% vzoru. Mně se k tomuto topu jako doplňek nejvíc hodí modrý kuličkový set od Zuzky.

Poslední poznámku si dovolím k výběru bot. V létě je výběr mnohem snazší, protože nízkých sandálů je nepřeberné množství v různých barvách a najdou se i stylově zajímavé kousky (v létě napíšu článek). V chladnějších obdobích ale někdy sáhneme po botě typu teniska (ne každý snese celý den chodit v balerínách) a tady většinou nastane kámen úrazu. Ono totiž vzít k podobnému outfitu třeba lodičky by bylo super jednoduché řešení a všechno by sedělo a tak. Jenomže bychom okamžitě skončily u příležitosti, kdy budeme minimálně chodit a maximálně sedět, takže by to byl outfit vhodný například do kavárny a to je úplně jiný příběh :-).

Samozřejmě baleríny by byly taky fajn řešení, ale pokud opravdu chceme pohodlnou obuv typu tenisky, tak i tam je dobré už při jejím výběru vyhodnotit, jak stylově působí. Teniska nikdy nebude zrovna vrcholem elegance, ale přece jen rozdíly mezi nimi jsou, mají typicky sportovní i elegantnější verze. Já si většinou před jejich koupí představím s čím vším bych je zhruba chtěla kombinovat, k jakým kalhotám je budu nosit a na základě toho vyhodnotím, jestli budou s mým šatníkem fungovat a nebo ne.

A (netypicky) na závěr se dostávám k podstatě článku. Hodně dlouho jsem přemýšlela, zda fotky, které nevznikly za účelem postování na blog vůbec prezentovat. Nejsou dokonalé a měla to být jen vzpomínka na výlet. Mám na nich dost ošoupaný make – up od roušky, kterou nota bene držím jako nezbytný artefakt naší doby společně s červeným trenčkotem a slunečními brýlemi v ruce. Vlasy mám takové uondané, od roušky splácnuté a korunu všemu dodává obří koronavirový odrost u kořínků :-D. Prostě realita bez okras…..Kdybych se fotila na blog, tak všechno odložím stranou, make up poupravím ………….. a tak.

Proč jsem se tedy rozhodla článek napsat a vydat?

Protože toto je téma, na které narážíme v diskuzích pořád dokola. Spousta mladých žen chce být upravená, oblečená vkusně, přitom ne nudně a na základě osobnosti do outfitů přidat i krapet ženskosti, elegance, nebo třeba klasiky. A toto všechno skloubit s aktivním životním stylem, mnohdy s malými dětmi za zády. A neustále narážíme na otázku, jak na to? Proto jsem se rozhodla vylézt tak trochu z ulity a podělit se o to, co funguje mně. Pokud se vám článek bude líbit, ráda podobné napíšu i v budoucnu. Na druhou stranu si uvědomuju čím dál tím víc, že každá jsme trochu jiná a každé bude vyhovovat trochu jiné řešení. Proto jsem se před časem rozhodla investovat čas a energii do certifikovaného kurzu stylu pro ženy od Imogen Lamport, protože vím, že pokud chci někomu dobře poradit, potřebuji mít za zády nejen moje vlastní řešení a schopnost empatie, ale i smysluplnou metodologii. Tomu, co všechno bude součástí konzultace a s čím vám pomůžu, bude věnován samostatný článek.

Leave a Reply