Basic bitch versus crazy look: Kde je vaše místo? Část 1

Dnešní článek jsme pro vás s Jarkou a Peťou připravovaly velmi dlouho, možná poslední 2 měsíce. Přemýšlely jsme, diskutovaly, naslouchala jsem holkám s tím, jaké mají/měly zkušenosti a trable při budování šatníku a rády bychom vám předaly trochu jiný, než tradičně prezentovaný pohled – snad se podaří. Když jsem se před mnoha lety začala zajímat o to, jak efektivněji uchopit budování svého šatníku, narazila jsem na jednom portále na článek s názvem Basic bitch. Basic bitch podle něj vypadala asi nějak takto :
Vím, že mě to v prvním momentě naštvalo, jelikož mi na tom nepřišlo vůbec nic špatného. Jednalo se zkrátka o moderní, ale zároveň jednoduché a nadčasové kusy. Kdybychom do tvorby takového šatníku započítaly ještě barvy a přizpůsobily ho současným standardům, mohl by výsledek vypadat asi nějak takto :
Cílem článku není basic styl hanit, ale ujasnit si, co to vlastně je a jaké má výhody a zápory. Výhody jsou jasné : Jedná se o vcelku nadčasový a pokud zohledníme barevnost, 100% kombinovatelný šatník. Dobré je určitě sledovat to, jak se věci nosí, tj. v současnosti zastrčit vrchní díl do spodního, ohrnout nohavice jeansů, případně vyhrnout rukávy… Další výhodou je, že nad kombinacemi nemusíte moc přemýšlet. Je vcelku jedno, který horní díl na vás ráno ze skříně vypadne, vždy bude plus minus fungovat. Je to nejjednodušší a vkusné řešení. Nevýhody : Mohla bych věnovat nějakou dobu tomu, abych vám ukázala, jak všechny věci z horní koláže mezi sebou vzájemně fungují, ale mně se nechce. Podobných článků jsem před pár lety – kdy jsem se analýze začala věnovat – četla mraky. Odnesla jsem si z nich jen jedno. Tato filozofie není řešením pro všechny. Představte si všechny možné kombinace z horního obrázku. Budou jednotlivé outfity vypadat odlišně?Asi spíš ne…..ony totiž budou působit plus minus stejně. Běžný pozorovatel si rozdílu mezi sukní s rolákem a sukní s losolovým tričkem nejspíš nevšimne. A to je pomyslná Achillova pata basic šatníku. Je to šatník jednoduchý, bez nápadu a větší invence. To není samo o sobě špatně (zvlášť když přidáme barvy), ale přijde na to, zda vám ona jednoduchost vadí, a nebo ne. A většině mých klientek více, či méně vadí. A nebo nechtějí mít šatník složený pouze z těchto kousků. ( I když na nich není nic špatného)
Zdroj: Esprit.cz
Co tedy s tím ? První radou nás konzultantek  je přidat doplňky. A na tom není nic špatného. Ovšem pozor, aby se z toho nestala manýra a také na to, abyste doplňovaly skutečně současně vyznívající doplňky. Nyní je už jasné, že výrazným náhrdelníkům -zejména těm umělohmotným –  na nějaký čas odzvonilo. Náhrdelníky jsou v nabídce velkých e – shopů velmi skromné a jednoduché. Pokud máte ve šperkovnici nějaký jednoduchý zlatý či stříbrný řetízek, pak je na čase ho vytáhnout.
Zdroj : Asos.com
Zároveň se objevují a sílí nové trendy. To, co jsme ubraly na krku, jsme přidaly do vlasů. Začalo to už loni a letos je to definitivní. Čelenky, gumičky, sponky, mašle… ano děvčata, 90. léta jsou zpět v plné síle! A to dokonce v kombinaci s upnutými horními díly a body zastrčenými do kalhot/sukní.
Zdroj : Asos.com
A když trend čelenek přejala taková stylová ikona jako Kate, tak proč ne my, co říkáte?
Určitě nemám nic proti výraznějšímu, autorskému náhrdelníku. Sama dva takové mám a nosím. Pokud ale máte zásoby výrazných (a navíc třeba umělohmotných ) náhrdelníků, na chvíli bych je schovala….. A pokud něco výraznějšího, pak třeba tak, jak nám to letos představil Channel :
Zdroj : Chanel | Fall Winter 2020/2021
Doplňky nejsou samospásné. Další možností je zaměřit se na originálnější střihová a barevná řešení, případně si můžeme dopomoct vzory. A nemusí se jednat o žádný extrém, stačí krůček, třeba v podobě kárované látky, ozdobného knoflíku na sukni, nebo jiného, alespoň trochu zajímavého detailu.
Zdroj : Esprit.cz
Zdroj : Esprit.cz
Jedna moje klientka říkala : “Ale není to pořád jen ten basic?” No jasně, že máme i další esa v rukávu… Třeba nemusíte tak urputně hledět na to, aby vaše sako bylo 100% nadčasové, když už máte nadčasový trenčkot a džísku. V poslední době letí dvouřadá saka a saka s páskem.
Elisabetta Franchi | Fall/Winter 2020/21
A následuje malá ukázka z dostupných e-shopů :
Může se zdát, že takové specifické sako se nevyplatí kupovat, jelikož nevydrží být trendy věčně. Zkušenost je ale většinou taková, že aktuální věc obvykle nosíme raději a cítíme se v ní lépe, takže v celkovém poměru cost per wear se dostaneme na mnohem příznivější hodnotu, než u klasického saka. ( Které se na konci dne taky přece jen mění, když v ničem, tak například použitým materiálem…)
Říkate si, OK, ale to je pořád slabý odvar. Jasně, můžeme se spolu podívat i na specifičtější a originálnější kousky, které budou následovat v druhém díle tohoto článku.

Leave a Reply